• حجت الاسلام والمسلمین میرعلی:

   صبر بر بلا و گذشت در هنگام خشم؛ ویژگی برترین بندگان خدا

   تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
   این کارشناس مذهبی به ویژگی بهترین بندگان خدا اشاره کرد و گفت: بهترین بندگان خدا کسانی هستند که هر گاه بلا بینند صبر می کنند و هر گاه خشم کنند، می بخشند.

   به گزارش روابط عمومی مجتمع های ولایت، حجت الاسلام میرعلی، کارشناس مذهبی در درس اخلاق مجتمع ولایت، به ویژگی بندگان و انسان های مومن اشاره کرد.

   وی گفت: بعد از اسلام، حکومت های مختلف در طول تاریخ بر سر کار آمدند و تمام تمرکز، اندیشه و فکر آن ها این بود که خود را منتسب به حرمین الشریفین کنند و به گونه ای وانمود کنند که خادم حرم نبوی و بیت الله الحرام هستند؛ لذا به محض اینکه حکومت را در دست گرفتند، خدماتی را در راستای این هدف انجام می دادند. اکنون هم همین گونه است، حکام ظالم آل سعود، در شرایطی خود را به عنوان خادمین حرمین شریفین معرفی و به آن افتخار می کنند که آن همه ظلم، ستم و جنایت را به وضوح و با کمال جرات، انجام می دهند.

   حجت الاسلام میرعلی خاطرنشان کرد: حرم ائمه اطهار(ع)، مکان مقدسی است و هر کسی توفیق خدمت به این آستان و زوار حضرت را ندارد. روایات شنیدنی و قابل تاملی درباره خدمت به امام حسین(ع) و زوار ایشان وارد شده است.

   مردم عراق را مشاهده کردید با وجود اینکه وضع مالی خوبی ندارند، اما تمام زندگی خود را برای خدمت به زوار امام حسین(ع) خرج می کنند. درباره خدمت به زوار امام حسین(ع)، روایات خاص داریم، اما آنگونه نیست که برای دیگر اهل بیت(ع) اینگونه نباشد و خدمت به زوار امام رضا(ع) جدای از برکات و احادیثی که در مورد آن ها وارد شده است، قطعا در زندگی اشخاص و افراد تاثیرات خود را دارد.

   بهترین بندگان هر گاه خشم کنند در گذرند

   امام رضا(ع) می فرمایند:« و سُئِلَ عَنْ خِیَارِ اَلْعِبَادِ فَقَالَ عَلَیْهِ اَلسَّلاَمُ اَلَّذِینَ إِذَا أَحْسَنُوا اِسْتَبْشَرُوا وَ إِذَا أَسَاءُوا اِسْتَغْفَرُوا وَ إِذَا أُعْطُوا شَکَرُوا وَ إِذَا اُبْتُلُوا صَبَرُوا وَ إِذَا غَضِبُوا عَفَوْا، از بهترین بنده‌های خدا پرسش شد؟ فرمود: آن کسانی هستند که هر گاه نیکی کنند خرم شوند، و هر گاه بد کنند آمرزش خواهندو هر گاه عطا شوند شکر گزارند و هر گاه بلا بینند صبر کنند و هر گاه خشم کنند درگذرند.».

   در ابتدای روایت امام می فرمایند:« إِذَا أَحْسَنُوا اِسْتَبْشَرُوا»، بهترین افراد، کسانی هستند وقتی کار خوب و نیکویی انجام می دهند، شادمان و خوشحال می شوند .

   و در ادامه می فرماید:« وَ إِذَا أَسَاءُوا اِسْتَغْفَرُوا »، انسان دچار خطا و اشتباه می شود، اما باب توبه بسته نیست و بهترین بندگان، کسانی هستند اگر اشتباهی مرتکب شدند، به در رحمت خداوند تعالی متوسل می شوند و طلب غفران می کنند.

   «وَ إِذَا أُعْطُوا شَکَرُوا»، اگر چیزی را به دیگران بخشیدند، شکر نعمت به جا می آورند و شکر گذار خدا هستند که این نعمت و سرمایه را به ما دادی و به خاطر سلامتی و توان مالی و جسمی، مغرور نمی شوند. «وَ إِذَا اُبْتُلُوا صَبَرُوا»، اگر مورد ازمایش و بلا قرار گرفتند، صبر می کنند.

   درخواست بندگان از خدا و درخواست خدا از بندگان چیست؟

   خداوند در حدیث قدسی می فرماید:« سِتّهٌ مِنّی وَ سِتَّهٌ مِنکُم، البَلاءُ مِنِّی وَ الصَّبرُ مِنکُم، الرِزقُ مِنِّی وَ الشُّکرُ مِنکُم، الجَنَّهُ مِنِّی وَ الاطّاعَهُ مِنکُم، المَغفِرَهُ مِنِّی وَالتُّوبَهُ مِنکُم، الاِستِجابَهُ مِنِّی وَ الدُّعاءُ مِنکُم، القَضاءُ مِنِّی وَ الرِّضاءُ مِنکُم، شش چیز از من است و شش چیز از شما، بلا و آزمایش از من است و صبر بر آن از شما، روزی از من است و شکر کردن از شما، بهشت از من است و اطاعت دستوراتم از شما، مغفرت و آمرزش از من است و توبه و پشیمانی از گناه از شما، استجابت دعا از من است و دعا کردن از شما، قضای الهی از من است و رضا بودن از شما ».

   یکی از این 6 مورد « البلا منی و الصبر منکم»، خداوند انسان ها را مبتلا به آزمایشات مختلف می کند. در حالیکه زندگی آرامی دارید، دچار مریضی می شوید، اینجاست که انسان ها مشخص می شوند؛ لذا امام رضا(ع) می فرمایند بهترین بندگان کسانی هستند زمانی که مورد ابتلا قرار می گیرند صبر می کنند.

   در انتهای روایت می فرماید:«وَ إِذَا غَضِبُوا عَفَوْا»، اگر غضبناک و ناراحت شدند، عفو می کنند و می گذرند. در طول روز با انسان های مختلف در ارتباط هستید و ممکن است کسی اخلاقش خوب باشد و در مقابل کسی اخلاقش بد باشد و شما را آزار دهد، اگر بتوانید در آن شرایط مدیریت کنید، هنر است.

   باید تلاش کنیم زندگی حول فرمایشات اهل بیت(ع) داشته باشیم. سبک زندگی ما که رهبر نیز تاکید دارند سبک زندگی دینی نیست. امام رضا(ع) در مورد سبک زندگی دینی ما را به تدبر و حسن برنامه ریزی دعوت می کنند.

   حقیقت ایمان چیست؟

   حضرت می فرماید:« لَا یَسْتَکْمِلُ عَبْدٌ حَقِیقَهَ الْإِیمَانِ حَتَّی تَکُونَ فِیهِ خِصَالٌ ثَلَاثٌ التَّفَقُّهُ فِی الدِّینِ وَ حُسْنُ التَّقْدِیرِ فِی الْمَعِیشَهِ وَ الصَّبْرُ عَلَی الرَّزَایَا، هیچ بنده‌ای حقیقت ایمانش را کامل نمی‌کند مگر این که در او سه خصلت باشد: دین شناسی، تدبر نیکو در زندگی و شکیبایی در مصیبت‌ها و بلاها. ».

   تفقه در دین، یعنی انسان در دین فهم کند. امیرمؤمنان(ع) فرمود: « یا معشر التجاز الفقه ثم المتجر، الفقه ثم المتجر، الفقه ثم المتجر، ای جامعه تجار و معامله گر! اوّل یادگیری مسائل شرعی تجارت، بعد تجارت»؛ از این رو ابتدا باید فقه و دین را یاد بگیرید و بعد سراغ تجارت بروید. فردی دغدغه کاسبی دارد، اما اصول اصلی را نمی داند و از هر وسیله ای برای کسب مال استفاده می کند و راه آن را دقت نمی کند؛ در حالیکه خداوند مال و رزق حلال را باعث وسعت زندگی قرار می دهد.

   با لطاف الحیل، کلاه سر مردم می گذارد و پول بسیاری جمع می کند اما برکت نمی کند و برای گرفتاری های انسان خرج می شود؛ لذا حضرت فرمود «التفقه فی الدین» فقه، فهم یاد گرفتن احکام و مسائل دین است.

   «حُسنُ التقدیرِ فِی المَعیشَه»، بدین معناست که انسان زندگی خود را خوب برنامه ریزی کند و عقل معاش داشته باشد، هر حقوقی به دستش رسید، خرج نکند و برنامه ریزی داشته باشد.

   «و الصَبرُ عَلی الرزّایا» در مورد زندگی و معیشت خود صبر کند. گاهی به برخی مشکلات و بلاها مبتلا می شود که حضرت فرمود باید بر این رزایا صبر داشته باشد. معصومین فرمودند «کتمان المصائب»، اگر مصیبتی بر انسان وارد شد، به هر کسی نگوید و مخفی کند و کتمان سر داشته باشد. جز خداوند تبارک و رفیق محرم نباید سفره دل بر هر کسی باز کنید.

   پیامبر اکرم(ص) می فرماید:«کُن عَلی عُمرِک اشحُّ مِنکَ عَلی دِرهَمِک و دینارِک، در مورد عمر خود بخیل تر از پول و ثروت خود باش». انسان باید نسبت به عمر خود شح نفس داشته باشد و در حفط عمر خود حریص باشد. حضرت توصیه می کنند شبانه روز خود را به چهار قسمت تقسیم کنید.

   اولین قسمتی که ایشان توصیه می کنند که مومنین باید رعایت کنند، این است که قسمتی از ساعت شبانه روز زندگی باید مخصوص عبادت خدا باشد، در سجده های خود این اذکار را بگویید:«سبوح قدوس، رب الملائکه و الروح، پاک و منزه است خداوند و پروردگار فرشتگان و روح القدس.» همچنینفرمودند یک قسمت از عمر خود را به عبادت و خلوت با خداوند تبارک و تعالی اختصاص بدهید؛ بنابراین اینگونه نباشد که نماز معمولی بخوانید و تمام شود، چون اثر بخش نیست.

   ساعتی برای تامین معاش و مایحتاج زندگی انسان باید فعالیت کند و مطالعه کند و اعمالی را انجام دهد تا حقوق و درآمدی را کسب کند .

   قسمت سوم اشاره به این مساله دارد که ساعتی را برای همفکری، همدلی و مشورت اختصاص دهد. در روایت هم توصیه شده است که مشورت با هر کسی نباشد و با انسان هایی باشد که خلوص نیت و اطمینان صد در صد دارید. امام صادق علیه السّلام فرمودند: «أَحَبُّ إِخْوَانِی إِلَیَّ مَنْ أَهْدَی إِلَیَّ عُیُوبِی؛ محبوب ترین برادرانم در نزد من کسی است که عیوبم را به من هدیه کند (یعنی خیرخواهانه، آنها را یاد آوری کند.)

   قسمت چهارم زندگی خود را به تفریحات و لذائذ زندگی اختصاص دهید و از شادی ساعات تفریح کمک بگیرید و در طول روز از آن ها استفاده کنید و زندگی خودتان را پیش ببرید.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • آمار بازدیدکنندگان
  مجموع بازدیدها :
  1,145,513
  تعداد بازدید امروز :
  15
  تعداد بازدید دیروز :
  552
  تعداد کاربران آنلاین :
  0