• حجت الاسلام عباسی در درس اخلاق مجتمع آفتاب ولایت:

   آثار محبت اهل بیت/ محبت ائمه اطهار، نجات بخش است

   تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۱۲
   استاد درس اخلاق به آثار محبت اهل بیت(ع) اشاره کرد و گفت: اگر کسی ائمه اطهار(ع) را دوست داشت و مطیع باشد، ولی خدا می شود، اما اگر کسی مطیع نبود و تنها در دل محبت داشت، این خود نیز نجات بخش است.

   به گزارش روابط عمومی مجتمع‌های ولایت، حجت الاسلام عباسی در درس اخلاق مجتمع آفتاب ولایت به اهمیت تولی و دوست داشتن اهل بیت(ع) اشاره کرد.

   استاد درس اخلاق در ابتدای بحث گفت: در بین ائمه اطهار(ع) سه امام هستند که در کودکی به امامت رسیدند که این نشان دهنده لطف خدا و عظمت این بزرگواران است. امام جواد(ع) در سن 7 سالگی و امام هادی(ع) در سن 8 سالگی به امامت رسیدند و همچنین حضرت بقیه‌‍الله در سن 5 سالگی به امامت رسیدند. البته در بین انبیاء کسانی بودند که در صغر سن خدای سبحان آن ها را نبوت رساند و به این شکل قدرت نمایی کرد و این مهم را باید متذکر شد که سن و سال در رسیدن به مقام شرط نیست. مثلا حضرت عیسی(ع) در حالیکه هنوز در گهواره بود سخن گفت و اعلام کرد من حجت و ولی خدا هستم.

   حجت الاسلام عباسی افزود: در سوره مریم حضرت عیسی(ع) در مورد ماموریتی که خداوند به ایشان داده است، می فرمایند:«قَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْکِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیًّا، حضرت عیسی(ع) به سخن آمد و گفت: منم بنده‌ی خدا، او به من کتاب (آسمانی) داده و مرا پیامبر قرار داده است.». زمانی که هنوز خردسال و در گهواره بود اعلام کرد که پیامبر شما هستم و خدا کتابی برای کرامت شما به ما عطا کرده است.

   عباسی افزود: پیامبر دیگری به نام حضرت یحیی(ع) که خداوند بیش از 5 بار در قرآن کریم نام ایشان را ذکر کرده است، در صغر سن به نبوت رسید و فرمود:«یا یَحییٰ خُذِ الکِتابَ بِقُوَّهٍ ۖ وَآتَیناهُ الحُکمَ صَبِیًّا، ای یحیی! کتاب (خدا) را با قوّت بگیر! و ما فرمان نبوّت (و عقل کافی) در کودکی به او دادیم!.». برخی از انبیا در سن 16 سالگی به نبوت رسیدند مانند حضرت ابراهیم(ع). این استبعادی ندارد که امامی چون حضرت مهدی(ع) در سن 5 سالگی به امامت برسد. یکی از اعتقادات ما این است که ائمه از طرف خدا آمدند و منصب آنها آسمانی است و وظیفه ماست از آنها تبعیت کنیم، این نکته حائز اهمیت است که مقام ائمه اطهار(ع) بالاتر از بشریت و کمتر از خداوند است و آن ها فوق بشر هستند.

   استاد درس اخلاق مجتمع آفتاب ولایت افزود: خدا آنها (پیامبران و ائمه) را برای هدایت و راهنمایی بشر از نور عظمت خود خلق فرموده است. ما به اصول و فروع دین اعتقاد داریم و اصول دین، شالوده و پایه دین هستند. اعتقاد به وحدانیت ذات حق و عدالت او، اعتقاد به اینکه انبیا از طرف خدا هستند و اوصیا انبیا از طرف او تعیین شدند و اعتقاد به امامت اهل بیت(ع) به عنوان اصل دین شناخته می شوند. اعتقاد به اینکه روزی از دنیا می رویم و نتیجه اعمال خود را می بینیم این نیز جز اصول دین است.

   وی خاطر نشان کرد: فرع دین یعنی واجب دین و اگر انجام ندهید از شما می پرسند، نماز واجب دین است و اگر آن را به جا نیاورید از آن می پرسند. حج واجب دین است و اگر کسی مستطیع شود و ادا نکند، از او می پرسند چرا نرفتی. یک به یک می پرسند و برخی اعمال اولویت دارند. در روز قیامت اول از نماز سوال می کنند. چرا از نماز سوال می کنند؟ چون جز فروع دین است. یکی از فروع دین تولی است و تولی دو معنا دارد؛ یکی وِلایت و دیگری وَلایت.

   حجت الاسلام عباسی به بررسی مفهوم لغوی ولایت پرداخت و گفت: وِلایت. یعنی اولویت و امیر بودن. یعنی کسی که بر همه عواملی که خدا خلق کرده قدرت امارت دارد. خداوند متعال فرمود: «اطیعوالله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم» وظیفه شماست که از خدا اطاعت کنید چون مخلوق او هستید، از رسول او اطاعت کنید چون نماینده خداست و از اولی الامر اطاعت کنید چون وصی رسول الله(ص) است. او می تواند بر زمین، زمان، ملک و ملکوت امر کند، حتی می تواند به خورشید امر کند برگردد. چون او صاحب امر است و می تواند ماه را به دو نیم کند. داستان «شق القمر» را شنیدید. ملائکه مطیع او هستند و می تواند به او امر کند، داستان فطرس ملک را شنیدید.

   ولایت هم فرع دین ماست و واجب است که دوست داشته باشم. سایر عبادات ما زیر مجموعه محبت ائمه اطهار(ع)است، نماز بی ولای این خاندان، عبادتی بی وضو است و نماز بدون محبت اهل بیت(ع) نماز نیست. نماز بدون عصمت و طهارت به حدی مهم است که اگر محبت حضرت علی(ع) را نداشته باشیم، فردای قیامت خدا هیچ عملی از ما نمی پذیرد. اگر کسی اهل بیت(ع) را دوست داشته باشد، خدای متعال او را می آمرزد و برگه عبور از پل صراط محبت به اهل بیت(ع) و ارادتمندی به ائمه اطهار(ع) است.

   استاد اخلاق در ادامه در خصوص اهمیت حب اهل بیت(ع) گفت: اگر کسی ائمه اطهار(ع) را دوست داشت و مطیع باشد، ولیِ خدا می شود و اگر کسی مطیع نبود و تنها در دل محبت داشت، این خود نجات بخش است. ذره ای محبت حضرت علی(ع) و مهدی فاطمه(ع) در دل شما باشد و قدمی بردارید پیش خدا بی اجر نیستید. نمونه آن فردی مسیحی بود که در عمر خود حتی یک روز نماز نخوانده بود، اما امام رضا(ع) را دوست داشت و محبت ایشان در دل او بود، از آقا شفا گرفت؛ بنابراین خود محبت نیز به تنهایی می تواند نتیجه داشته باشد.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • آمار بازدیدکنندگان
  مجموع بازدیدها :
  1,145,500
  تعداد بازدید امروز :
  2
  تعداد بازدید دیروز :
  552
  تعداد کاربران آنلاین :
  0