• تولیت مسجد مقدس جمکران:

   فرهنگ زیارت امام رضا، نقطه ثقل گردشگری اسلامی/ بهره گیری از ظرفیت زیارت، برای جذب گردشگر

   تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
   حجت الاسلام رحیمیان با اشاره به اینکه فرهنگ زیارت امام رضا(ع) نقطه ثقل گردشگری اسلامی است، افزود: ظرفیت زیارت امام رضا بالاترین ظرفیت جذب گردشگر است و از این ظرفیت برای توسعه زیارت و دستاوردهای شگفت انگیز و تربیتی زیارت بهره بگیریم.

   _ با توجه به ماموریتی که مجتمع ولایت در دو محور خانواده و گردشگری اسلامی دارد، نظر حضرت عالی را در خصوص تفاوت‌‌های سبک زندگی خانواده طلاب با دیگر خانواده ها چیست؟ اگر به این تفاوت قائل هستید چه باید و نبایدهایی را باید در سطح زندگی یک خانواده طلبه شاهد باشیم؟

   اولا باید از رهبری و مرکز خدمات حوزه که در سایه این نظام و انقلاب، مرکزی به نام ولایت را تاسیس کرده اند، سپاس‌گزار و قدردان باشیم و یکی از بهترین و زیباترین قدم هایی است که خدمات حوزه در ارتباط با طلاب برداشته، که هم جنبه فرهنگی و هم جنبه اقامتی دارد.

   زمانی که به مشهد و حرم امام رضا(ع)مشرف می شویم، حضور و اقامت در این مکان، شیرینی و آرامش خاصی را به وجود آورده است، از این جهت باید خداوند متعال، نظام ولایت و مرکز خدمات و عزیزانی که در این مرکز مشغول خدمت هستند را سپاس‌گزار باشیم.

   یکی از ویژگی ها که در آیات قران در مورد همسران پیامبر اکرم(ص)بیان شده این است که اگر خوب باشند خوبی و اجر آنها مضاعف است و اگر خدای ناکرده نقش منفی داشته باشند، آثار منفی آن ها برای خودشان و جامعه مضاعف است.

   با توجه به اینکه طلاب مبلغ اسلام هستند، زندگی آن ها باید برای دیگران الگو باشد. از یک طلبه معمولی بگیرید تا بالاترین مقامات روحانیت، هر چه نقش و جایگاه آن ها در جامعه رفیع تر باشد، این مساله برای آنها اهمیت بیشتری دارد.

   اگر آیات سوره احزاب مورد توجه و مورد عمل قرار گیرد، حداقل در قلمرو روحانیت با مشکل آقازادگی و مشکل همسرانی که در تربیت فرزندانشان به صورت منفی نقش ایفا می کنند، مواجه نخواهیم بود.

   این مجتمع در دو جهت تلاش می کند، اول اینکه علاوه بر خود روحانیت و طلاب به خانواده ها نیز از بعد تسهیلات زندگی و معیشت در این فضا خدمات ارائه می کند و دوم برنامه هایی نیز در جهت تربیتی و معنوی برای خانواده ها دارد که تشکر و توجه خاص دارد.

   در فضای امام رضا(ع) تاثیر این نوع تذکرات و وسائل تربیتی تاثیر مضاعفی است. ما شاهد هستیم زمانی که مردم، در فضای امام رضا(ع)، مسجد مقدس جمکران و حرم حضرت معصومه(س)و نیز در زمان های خاصی چون عاشورای امام حسین(ع) و شب های قدر باشند، تاثیر پذیری برای مسائل معنوی در مردم بیشتر است.

   بسیار ارزنده است که مسائل تربیتی، معنوی را در فضای مجاورت امام رضا(ع) تعبیه کردید و طبعا هر اندازه خدمت معنوی و رفاهی به خانواده ها بیشتر باشد، ارزشمندی و تاثیرگذاری آن بیشتر و مورد نیاز امروز جامعه است.

   مخصوصا در عصری که فضای شبکه های اجتماعی و بخشی از فضای رسانه ای و فرهنگی غرب تلاش می کند که هم روی روحانیت و هم خانواده های آن ها تاثیر بگذارد تا همسران و فرزندان احساس مثبت لازم را نسبت به زندگی نداشته باشند و این وظیفه ماست که این فضاسازی دشمنان را خنثی کنیم.

   نقش همسر یک طلبه
   باید طوری حرکت کنیم که فرزند و همسر روحانی، نسبت به جایگاه خود، احساس عزت و افتخار کند و نگذارد دشمنان به اهداف خود برسند. همسر روحانی با صلابت و اعتقاد راسخی که به کشور دارد، در جهت خدمت به اسلام، نگذارد دشمنان به اهداف خود برسند و خود را شریک سرباز امام زمان بداند. هر نقشی که یک روحانی در سربازی و خدمت به اسلام ایفا می کند یقینا نقش همسر او در محقق شدن آن، موثر، مثبت و سازنده است.

   احیای این فضا و خنثی کردن توطئه های ننگین دشمنان ضد اسلام و انقلاب، بسیار ارزشمند و قابل تقدیس است.

   گردشگری اسلامی
   نکته بعد در ارتباط با مساله گردشگری اسلامی است. بنده با این تعبیر موافق نیستم. تربیت اطلاق دارد و مثبت و منفی است. زمانی که عناصر ساواکی در اسرائیل شیوه شنجه کری را می آموختند، نوعی تربیت بود. حیوانات که روی آن ها کار می کنند و برخی کارها را انجام می دهند، نوعی تربیت است؛ لذا می گوییم تربیت اسلامی که تربیت را از منفی به سوی اسلامی و مثبت جهت بدهیم.

   گردشگری نیز به صورت مطلق می تواند مثبت و منفی باشد. در قرآن خداوند می فرماید "سیروا فی الارض". این "سیروا فی الارض" در قرآن با "سیروا فی الارضی" که در غرب به عنوان گردشگری رایج است بسیار متفاوت است و احیانا در عرصه هایی متضاد است. کسانی که ارمنستان، آنتالیا و کشور های دیگر می روند، آنها نیز در حال گردشکری هستند. پس گردشگری به صورت مطلق می تواند منفی ترین مصداق را در خودش جا بدهد.

   ناچاریم بگوییم گردشگری اسلامی که آن را مثبت کنیم. پیشنهاد بنده این است که بگوییم زیارت و از عبارت ها و اصطلاحات امروزی غربی فاصله بگیریم و بگویم فرهنگ زیارت.

   ظرفیت زیارت امام رضا بالاترین ظرفیت جذب گردشگر است
   از ظرفیت زیارت، توسعه زیارت و دستاوردهای شگفت انگیز و تربیتی زیارت بهره بگیریم. ما در ایران دو نوع گردشگری می توانیم داشه باشیم. مکان های سی و سه پل، پاساگارد و تخت جمشید، برخی منفی و برخی خنثی است. ولی من معتقد هستم بالاترین ظرفیت جذب گردشگر به معنای زیارت، ظرفیت زیارت امام رضا(ع) است.

   خاطرم هست زمانی که ادواردو آنیلی برای دیدار با حضرت امام به ایران آمده بود در سفری که به مشهد مقدس آمد گفت: "در اروپا جریان لائیک فرهنگسراهایی برای بی رونق کردن کلیسا ایجاد کردند و موفق هم شدند، شما نیز مراقب باشید مسائلی که در عرض امام رضاست و ذهن ها را به جای امام رضا(ع)به مساله دیگر منصرف می کند، دامن نرنید. امکاناتی تسهیلاتی را فراهم کنید که در مسیر تقویت ارتباط با امام رضا(ع)باشد. بنابراین هر جایی خانواده ها را می برید، هماهنگ و مرتبت با فرهنگ امام رضا(ع) و زمینه ساز تحکیم، پیوند با امام رضا(ع)باشد."

   ما سیصد میلیون شیعه داریم که هشتاد میلیون آن در ایران هستند. یک میلیارد و نیم مسلمانی را داریم که بخش اعظم آنها اهل سنت هستند که علاقه‌مند به اهل بیت هستند. شب گذشته در حرم جمعی از اهل سنت را شاهد بودیم که نماز می خوانند دستشان به سینه بود و بعد از تمام شدن نماز به طرف امام رضا(ع) برگشتند و کتاب زیارت خواندند. عموم اهل سنت نیز نسبت به اهل بیت علاقه و عشق دارند و در نمازشان بر اهل بیت پیامبر اکرم(ص) درود می‌فرستند.

   فرهنگ زیارت امام رضا، نقطه ثقل گردشگری اسلامی
   کانون و نقطه ثقل گردشگری اسلامی ما، فرهنگ زیارت امام رضاست و در مرحله بعد امامزاده های معتبر دیگری که در سطح ایران هستند و هر کدام منشا برکات بسیاری برای ایران هستند و امیدواریم هر چه بیشتر امکانات برای توسعه و تعمیق زیارت فراهم شود.

   به واقع اگر ما پاساگارد و تخت جمشید را نداشتیم، آسمان به زمین نمی آمد، اما اگر در ایران امام رضا(ع) نداشتیم، الان چیزی نداشتیم؛ اینکه امام فرمودند ملت ایران از مردم حجاز در عصر رسول الله(ص)و مردم عراق در عصر امیر المومنین(ع) و سید الشهدا(ع)بهتر هستند این فضیلت ملت به برکت دو مساله است؛ یکی امام رضا(ع)و یکی امام حسین(ع) که البته روی سکه دیگر هر دوی آن ها، قرآن است.

   از این رو من معتقد هستم تمام سرمایه گذاری نظام باید روی تسهیلات تمرکز داشته باشد، چه برای مردم در داخل کشور و چه برای خارج کشور. برای مردم ایران، مسلمانان و شیعیان خارج کشور هر چه می توانیم امکانات حمل و نقل عمومی، قطار سریع السیر و هوایپما را فراهم کنیم.

   حتی کسانی که از ائمه اطهار(ع) دور هستند و سر و وضع خوبی ندارند، در این مکان ها حضور پیدا کنند تحت تاثیر قرار می گیرند و حتی لاابالی ترین انسان ها هم زمانیکه در فضای امام رضا(ع) و امام زمان(عج) قرار بگیرند، آثار مثبت آن نمایان می شود و ما باید تسهیلات را برای توده مردم مخصوصا برای اقشاری که ایمان قویتری دارند، فراهم کنیم.

   همان اقشاری که وقتی پای جنگ تحمیلی پیش آمد، حماسه دفاع مقدس را آفریدند. ما در بنیاد شهید وقتی درباره وضعیت زندگی شهدا، تحقیق و برررسی کردیم، مشاهده کردیم 97 درصد از این شهدا از اقشار مستضعف بودند و سه درصد از شهدای قشر متوسط بودند. فراموش نکنیم امنیت، عزت، عظمت و اقتدار ما در سایه خون شهداست. چه در دفاع مقدس و چه در مساله دفاع از حرم .

   _ با توجه به سبقه ای که در امور فرهنگی دارید چه در زمانی که بنیاد شهید بودید و همچنین اکنون که تولیت معزز مسجد جمکران هستید. چه برنامه‌هایی برای خانواده ها در نظر گرفتید و برای ما چه فعالیتی در فرصت زیارتی که برای خانواده فراهم می کنیم، پیشنهاد می کنید؟

   یکی از کارهایی که در مسجد مقدس جمکران انجام می دهیم، پاسخگویی به مسائل شرعی است و توجه به این مساله حائز اهمیت است؛ چرا که دانستن بایدها و نبایدهای احکام، جز وظایف اصلی هر مسلمان است. در بایدها و نباید ها مواردی کلیدی و مواردی فرعی است. زمانی که مساله تقلید را برای کسی که اهل تقلید نبوده، مطرح می کنیم، این مساله کلیدی است و او را با دنیای جدیدی از احکام و مسائل مختلف آشنا می کنیم و در یک مجرای اساسی قرار می دهیم در مسائل اخلاقی و اعتقادی نیز همینگونه است و روی مسائل اصلی باید بیشتر تمرکز کنیم و هیچ چیزی مانند توجه به مبدا و معاد در زندگی انسان سرنوشت ساز نیست.

   ما از قرآن می توانیم این مسائل را دریافت کنیم و تحقیق کنیم قرآن روی چه مسائلی تکیه کرده است و در لایه بعدی بررسی روایت و سخنان پیامبر اکرم(ص)است. در قرآن که نگاه می کنیم حجم عظیم و حجم معظمی از آیات درباره مبدا و معاد است پس متوجه می شویم مهم ترین و شدید ترین مساله ای که در مراسم، سخنرانی ها، دعاها و انواع برنامه های مذهبی و فرهنگی روی آن تمرکز داشته باشیم مساله مبادا و معاد است.

   توجه و تمرکز روی قرآن و اهل بیت بسیار مهم است. زمانی که خانواده شهیدی از رهبر معظم انقلاب درخواست یادگاری کردند ایشان فرمودند روزی بر شما نگذرد مگر مقداری قرآن بخوانید و آن مقداری که می خوانید سعی کنید فهم و تدبر داشته باشید.

   زمانی که آیه قرآن می خوانیم و روی آن تدبر کنیم، در حد درک خودمان متوجه می شویم. این نکته را مدنظر داشته باشید که آنچه را می خوانید و می فهمید با هدف این باشد که خودتان به آن حقیقت آراسته شوید، نه اینکه تنها قرآن بخوانید، بفهمید و برای دیگران بگویید؛ چرا که اگر اینطور باشد نه به درد خودتان می خورد و نه به درد دیگران. اما اگر نورانی شدی نوربخش هم خواهی شد.

   در مسجد جمکران با همین نگاه پیش می رویم. برنامه های قرآنی مستمر، گسترده و متنوع برای اقشار مختلف، اعم از مساله احکام، مشاوره، پاسخگویی به مسائل اعتقادی و خانواده داریم و این نکته را متذکر شوم که مسائل تحکیم خانواده جز مسائل مهم ماست.

   _ مجموعه ولایت در حال حاضر از فرصت زیارت، در بحث آگاهی همسران و مشاوره خانواده استفاده می کند. همراهی طلاب با خانواده در این مکان، فرصت خوبی است. مجتمع در کنار فرصت زیارت، گردشگری طبیعت نیز برای مهمان ها فراهم می کند تا از مواهب طیبعی مشهد مقدس استفاده کنند. اگر نظری نسبت به این موارد دارید استفاده کنیم؟

   گردش هایی که در مشهد انجام می شود خوب است، این نکته را توجه کنید که امام رضا(ع) آنچنان برجسته است که مکان های دیگر جلوه ای ندارد. در قم مراکز متنوع وجود دارد به طور نمونه، زیارت شیخان، شیخ صدوق، کربلایی کاظم که اعجاز او مربوط به عصر حاضر است، شهدای اسلام. بیت امام، مدرسه فیضیه، دارالشفا، از مکان های دیدنی شهر قم هستند.

   در مشهد بازدید کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی، قابل تامل است. مجموعه نفیس اهدایی مقام معظم رهبری در موزه جذاب است، اینکه مردم متوجه شوند که ایشان هیچ هدیه ای را برای خود نگه نداشتند و به امام رضا(ع) اهدا کردند و آستان قدس هم در معرض دید زائران گذاشته است، قابل توجه است و در این مساله درس های جالبی است و آرزو می کنم یکروز برای دیدن این هدایا به موزه بروم.

   امام خمینی(ره) هم همینگونه بودند و هدایای نفیس را به آستان قدس اهدا می کردند. امام خمینی تنها یک مورد را به امام رضا(ع) ندادند. داستان آن هدیه این بود که فرد ناشناسی عکسی از پیامبر اکرم را با قلم خود طراحی کرده بود و به عنوان هدیه به دفتر امام آورد و چند ماه در اتاق امام ماند و بالاخره یک روز تصمیم گرفتیم، به امام عرضه کنیم. فکر می کردیم بی ارزش است و امام نگاه نمی کند. امانت را تحویل دادیم تا از گردن ما برداشته شود.

   زیر عبا گرفتم و خدمت امام بردم و گفتم این عکس را به عنوان زمان کودکی پیامبر اکرم(ص) آوردند، امام گفتند بگذارید. ما فکر می کردیم این عکس جعلی است، چون کسی پیامبر را ندیده است. امام هرز گاهی به این عکس خیره می‌شد. فردا که خدمت ایشان رسیدیم دیدیم عکس نیست و امام در اتاق اصلی نصب کرده بودند.

   این عکس تا رحلت امام خمینی(ره) آنجا بود. برخی از اعضای خانواده می گفتند زمانی که خدمت امام بودیم،می دیدیم که امام جلوی عکس ایستاده و اشک می ریزد.

   _اگر از سیره خانوادگی حضرت امام و مقام معظم رهبری نکته ای در ذهن دارید بفرمایید.

   امام خمینی(ره) انس فوق العاده‌‌ای با همسر خود داشتند و زیاد در مورد آن شنیدیم هیچ زمان بدون همسر سر سفره نمی نشستند. بعد از رحلت امام خمینی(ره) مکرر خدمت همسر ایشان می رسیدیم و علاقه ای که همسر امام به ایشان داشت خاص و فوق العاده بود.

   در مورد رهبری اطلاع زیادی نداریم، اما بسیار شنیدم که ایشان احترام و کلام بسیار محبت آمیز نسبت به همسرشان دارند. رعایت حال همسر و ادبیاتی که در اوج احترام و تکریم نسبت به همسرشان دارند، بسیار جالب است و این نکته را یادآور شوم که این ارتباط بسیار مثبت و در چهارچوب اخلاق اسلامی بین زن و شوهر، در تربیت فرزندان نقش سرنوشت ساز دارد. اگر می بینید فرزندان رهبری در اوج وارستگی، ادب و سلامت نفس و معنویت هستند، این محصول رابطه فوق العاده اخلاقی میان رهبری و همسرشان است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • آمار بازدیدکنندگان
  مجموع بازدیدها :
  1,145,588
  تعداد بازدید امروز :
  90
  تعداد بازدید دیروز :
  552
  تعداد کاربران آنلاین :
  0