• حجت الاسلام مهدی زاده:

   چه مسائلی خانواده طلبه را تهدید می کند؟/ طلاب باید با نشاط ترین افراد جامعه باشند

   تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   منبع خبر: روابط عمومی مجتمع های ولایت
   این کارشناس مذهبی به مسائلی که خانواده های طلاب را تهدید می کند اشاره کرد و گفت: رفیق نبودن پدر و مادر با فرزند بزرگترین عیب در برخی از خانواده های طلاب است.

   مجتمع ولایت مشهد بر اساس دو ماموریتی که برای خانواده طلاب و ترویج گردشگری اسلامی دارد، از نظرات و پیشنهادات اساتید و صاحبنظران استقبال می کند؛ بر همین اساس با حجت الاسلام علی مهدیزاده، امام جمعه بافت کرمان گفت و گویی داشتیم که تقدیم خوانندگان می شود.

   لطفا در ابتدا خود را معرفی نمایید.

   علی مهدیزاده متولد استان کرمان هستم. سال 74 توفیق تحصیل در مدارس استان قم را داشتم. 4 سال درس خارج را در خدمت اساتید معظمی چون آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله خاتمی و آیت الله صفایی بوشهری تلمذ کردم. سال 75 در مناطق محروم جیرفت حضور داشتم و در سال 1379 معمم شده و به عنوان امام جماعت به ستاد اقامه نماز معرفی شدم. تا سال 89 به عنوان امام جمعه شهر زاهدشهر استان فارس، حضور داشته و اکنون به عنوان امام جمعه شهرستان بافت کرمان انجام وظیفه می کنم.

   _ یکی از برنامه ها مجتمع ولایت علاوه بر ایحاد نشاط در خانواده طلاب و توسعه سبک گردشگری، توجه به امر معنویت و زیارت است. برای روشن شدن این مهم مبانی معرفتی زیارت را تبیین فرمایید.

   انسان دو بعدی است؛ هم جسم و هم روح. آنچه انسان را در مسائل شادی، نشاط و آرامش به درجه اعلی می رساند اتصال به حب الله متین است.

   در ذات انسان مساله توحید و وحدانیت الهی است، بر همین اساس ذات انسان به دنبال کسی است که او را به وحدانیت و کمال مطلق برساند. انبیا چه زیبا راهنمایانی هستند که خدا برای انسان ها قرار داده است،

   پیامبر اکرم و جانشینان او حضرت علی(ع) تا امام عصر(ع) راهنما، برای رسیدن انسان به کمال الهی هستند. در کنار ولی نعمت ما امام رضا(ع) بودن، توفیقی است برای ما ایرانی ها؛ بنابراین ما در مبانی زیارت مشکلی نداریم.

   یک ظرف دم دستی است که استفاده می کنیم و یکی هم عتیقه که در ویترین می گذاریم. متاسفانه استفاده ما از اهل بیت(ع) به عنوان عتیقه است. در مبانی زیارت نباید تنها در بحث موالید، شهادت و مشکلات از اهل بیت(ع) استفاده کنیم؛ بلکه باید ائمه اطهار دم دستی باشند و در جای جای زندگی و سبک زندگی ما نقش داشته باشند و زیارت این نیست که تنها غسل انجام دهم و به زیارت روم؛ بلکه آداب زیارت و اذن دخول باید اثر گذار باشد.

   بسیاری با اهل بیت(ع) بودند اما روی سینه اهل بیت(ع) نشستند؛ بنابراین مهم معرفت و شناخت نسبت به اهل بیت(ع) است؛ از این زیارت چه می خواهیم؟ مهم ترین مبنای زیارت این است که اولا من را به روح تعالی و کمال خود برساند.

   ثانیا اینکه چگونه اهل بیت عصمت و طهارت را در زندگی شخصی خانوادگی، اجتماعی و سیاسی خود وارد کنم و مجتمع ولایت با فضا و امکاناتی که در اختیار دارد می تواند افراد را به این اهداف برساند.

   لزوم رعایت مراقبت های معنوی خانواده

   یکی از مواردی که باید در منزل رعایت شود، مراقبت های معنوی خانواده است. نظام خانواده اگر چه کوچک است، اما همین کوچکی می تواند برای به ثمر رساندن اهداف نظام موثر باشد.خانواده با عنوان یک اجتماع کوچکی که می تواند در به ثمر رساندن معنویت در اجتماع بزرگ ثمر بخش باشد، اگر متزلزل شود نیز می تواند در اجتماع بزرگ موثر باشد.

   در خانواده مترلزل، شخصیت ها خورد شده است. پدر و مادر و فرزندان شخصیت یکدیگر را له کرده و از بین برده اند. خانواده متعادل همچون بهار با طراوات است. خانواده متکامل خانواده ای است که علاوه بر اینکه از خودشان مواظبت می کنند، به دنبال این هستند که اگر همسایه و رفیق مشکلی دارد، آن را برطرف کنند.

   خانواده متعادل خانواده ای است که معنویت بر آن ساری و جاری باشد و راهکار آن چیست؟ اینکه از افراط و تفریط دور باشند. امام صادق(ع) می فرمایند: «کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم»، باید سبک اسلامی و رضوی در جای جای زندگی ما نقش داشته باشند. این زندگی نه فقط به بیان و گفتار و لسان من است بلکه به عمل من است.

   طلبه باید عامل به سخنان خود باشد

   آنچه من می گویم خود نیز باید عمل کنم. اگر روی منبری از تمیزی لباس صحبت می کنم، باید در منزل رعایت کنم. اگر درباره بحث پوشش سخن می گویم، باید در مقابل فرزندان در خانه نیز رعایت کنم. امروز متاسفانه مساله تهاجم فرهنگی به ولنگاری فرهنگی رسیده است.

   اگر این مولفه ها را در خانواده رعایت کنیم و در دام افراط و تفریط گرفتار نشویم، آن زمان خانواده موفق خواهیم داشت.

   این را بدانیم که فرزندان ما همان می شوند که ما هستیم، نه آنکه ما می خواهیم و دوست داریم. اگر می خواهم بچه من آیت الله عظمی شود، چه کاری باید انجام دهم؟ اگر محمدحسین طباطبایی در آن سن حافظ قرآن می شود، مادرش زمانی که بار بود، 9 جز قرآن را حقط کرده است. والده احمدکافی زمان باردار بودن روضه سید الشهدا خوانده است که در فرزندش تاثیر گذار بوده است. این را باید در خانواده ها توجه داشته باشیم که حسن کلام و حسن خلق همسران در روابط فرزند با والدین و تکریم آنان موثر است.

   اسلام کاملترین دینی است که در جز جز زندگی انسان ها قبل از تولد برنامه دارد. اگر ما می خواهیم زندگی خوبی داشته باشیم باید فرمایش ائمه اطهار که می فرمایند:«کونو دعاه الناس یغیر السنتکم» را رعایت کنیم.

   اول از خودمان شروع کنیم، زمانی که به فرزند خود می گوییم نمازت را خواندی و با فرزندم تحکمی برخورد می کنم در او اثر نمی گذارد، اما اگر به طور مثال بگویم جانماز خودت را می آوری، مال من را هم بیاور، پسرم وقت نماز شد به من هم اطلاع بده، اینگونه رفتار در او بیشتر اثر می گذارد.

   برخی از ما روحانیون بی توجه شدیم و خانواده خود را رها کردیم و به دنبال مرمت کردن خانواده های دیگران هستیم. بعد می بینم فرزند خودم در فرق و مذاهب باطل گرفتار شده است. امام صادق می فرماید شیطان و ابلیبس برای مومنین ترفند دارد و نسبت به خانواده های آن ها حریص است و می خواهد خانواده ها را به تزلزل بکشاند.

   _چه مسائلی کانون خانواده طلبه را تهدید می کند؟ مشاوره چه اندازه می تواند در حل مشکلات خانواده ها تاثیر گذار باشد؟

   همه نیاز به مشاوره دارند، اما عده ای زیر بار نمی روند و فکر می کنند تربیت و مشاوره مربوط به خانم‌ها است. پدرها هم باید قبول کنند که اشتباهاتی دارند و مشاوره می تواند در حل مشکلات کمک کند و راهکار ارائه دهد.

   وظیفه عالم، دین‌بانی است، امروز تمام مردم دین‌دان هستند. حتی خانم بد حجاب هم می داند و عمل نمی کند و اینجاست که کار من، به عنوان مبلغ سخت می شود که هم دین‌داری و هم دین‌بانی کنم.

   ابلیس و استکبار کار خوب نمی کنند، اما خوب کار می کنند، امروز استکبار جهانی در دو مساله جبهه اقتصادی و فرهنگی ورود پیدا کرده است. کشته های که در این مسیر می دهیم، شهید نیستند؛ بلکه هلاکت است. دشمن روی ارزش، اعتقادات و روش های اسلامی دست گذاشته است و ارزش خانوادگی را متزلزل می کند.

   رفیق نبودن پدر و مادر با فرزند بزرگترین عیب خانواده طلبه است

   اینکه سوال کردید چه مسائلی خانواده طلبه را تهدید می کند باید گفت بزرگترین عیبی که پدر و مادر دارند این است که با فرزند خود رفیق نیستند.

   من به والدین توصیه می کنم قبل از اینکه پدر و مادر باشید، رفیق باشید که فرزند شما سفره دلش را برای کس دیگری باز نکند. با قوه تحکم برخورد نکنید و این اشتباه است که در گذشته می گفتند، فرزند در چشم خوار و در دل عزیز باشد. می گویند رو ندهید که لوس می شود، این خلاف دیدگاه اسلام است. بنابراین عاطفه بسیار مهم است.

   نکته دوم مساله رسانه، فضای مجازی و بازی های کامپیوتری است که فرزندان ما با آن درگیر هستند. طلبه ها به عنوان مرزبان، چه اندازه برای مرز خانواده خود مراقبت می کنند و موفق هستند؟ آیا فیلمی که برای فرزند خود می خریم، خودمان هم بررسی می کنیم؟ امروز آسیب های بسیاری در انیمیشن ها دیده می شود.

   و سوم بی توجهی به تجسس نامحسوس است. اگر پدر و مادر مشاوره می روند، زمانی تاثیر می گذارد که اعتقاد به صحبت های مشاور داشته باشند.نکاتی که مشاوره می گویند همه می دانند مهم این است که چه اندازه پیاده کنند.

   _ اگر اعتقاد داشته باشیم که خانواده طلبه یک تفاوت هایی در منش و سبک زندگی و شرایط اقتصادی با خانواده رایج در کشور دارند، چه مولفه هایی برای گردشگری خانواده طلبه عنوان می شود؟

   اکسیژن روح انسان نیاز به نشاط و شادابی دارد. با خواندن نماز و زیارت ائمه اطهار(ع) به نشاط می رسد. من اعتقاد ندارم که اگر مشکل اقتصادی داریم به گردش و تفریح نرویم؛ چرا که روح انسان نیاز به نشاط و شادابی دارد. گفتیم که عالم باید دین بان باشد، بر این اساس باید با نشاط ترین قشر جامعه هم باشد.

   اگر والدین نشاط نداشته، بدخلق و بد عنق باشند، قطعا فرزندان نشاط را از فرد دیگری می گیرند. یکی از لذت های حلال، شادی، نشاط و گردش است و هیج ربطی هم به اقتصاد ندارد. قانون آب این است، تا زمانی که جاری است آلودگی را می برد گردش نیز این کار را انجام می دهد.

   _ گردش و بهره مندی از طبیعت، آلودگی روحی و جسمی را از بین می برد

   گردش، آلودگی روحی و جسمی را از بین می برد. یکی از مولفه های نشاط و شادابی همین گردشگری است.

   نگاه من این است که اگر ما جاهایی که باید برویم، شرکت نکنیم اقلیت می شویم. وقتی یک طلبه پارک برود، اولا برای خانواده خودش مفید و فرح بخش است، ثانیا خود لباس روحانی و چادر طلبه بازدارنده است و خود سبب بهبود وضعیت فرهنگی اجتماع می شود.

   فراهم نمودن تسهیلات گردشگری برای طلاب از قبیل برگزاری تورهای گردشگری و تسهیلات تخفیفی پارک های آبی حرکت خوبی است که در برنامه های فرهنگی مجتمع ولایت دیده می شود.

   مشهد مکان های دیدنی بسیاری دارد و با توجه به وجود پا برکت امام رضا(ع) و ظرفیت هایی که در مشهد مقدس وجود دارد، می توان برنامه های گردشگری زیادی طراحی و اجرا شود، از قبیل تور بازدید از زیارت گاه های مشهد اباصلت، خواجه مراد، خواجه ربیع و یا بازدید از مشاهیر مدفون در مشهد مثل آرامگاه فردوسی و در این مورد به بوستان وکیل آباد و امامزادگان یاسر و ناصر اکتفا نشود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • آمار بازدیدکنندگان
  مجموع بازدیدها :
  1,145,518
  تعداد بازدید امروز :
  20
  تعداد بازدید دیروز :
  552
  تعداد کاربران آنلاین :
  0