• امام جمعه رفسنجان در گفتگو با روابط عمومی مجتمع‌های ولایت:

   تلبس طلبه باید دائمی باشد/ نکاتی که طلاب در تفریحات باید رعایت کنند

   تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   منبع خبر: روابط عمومی مجتمع های ولایت
   حجت الاسلام رمضانی پور با اشاره به اینکه زندگی طلاب از سطح متوسط جامعه پایین تر باشد، گفت: طلبه باید در هر مکانی که خدا راضی است قدم بگذارد و همیشه تلبس به روحانیت داشته باشند.

   مجتمع ولایت مشهد بر اساس دو ماموریتی که برای خانواده طلاب و گردشگری اسلامی دارد، از نظرات و پیشنهادات اساتید و صاحبنظران استقبال می کند؛ بر همین اساس با حجت الاسلام رمضانی پور امام جمعه رفسنجان گفت و گویی داشتیم که تقدیم خوانندگان می شود.

   _ لطفا در ابتدا خود را معرفی نمایید.

   عباس رمضانی پور متولد رفسنجان و در خانواده مذهبی تربیت شدم. بیش از ده سال است که امامت جمعه رفسنجان را بر عهده دارم و برادر دو شهید هستم.

   در بیش از ده مورد از عملیات های دفاع مقدس حضور داشتم و به درجه جانبازی نائل شدم. دو نفر از برادران دیگر طلبه هستند و یکی در صدا و سیمای تهران و دیگری در نیروی انتظامی مشغول به خدمت است.

   قبل از انقلاب رفسنجان یکی از شهرهای انقلابی بود و قبل از انقلاب هم شهید داشتیم و مبارزات سبب پیروزی انقلاب شد. به حمدالله 4 فرزند دارم که 3 نفر طلبه و دیگری نیز در خدمت طلاب گرانقدر انجام به وظیفه می کند.

   آیا سبک زندگی طلاب تفاوتی با سبک زندگی سایر مردم دارد؟ چه تفاوت هایی را می بینید؟

   زندگی علما و بزرگان حوزه که در قید حیات هستند و علمای سلف و گذشتگان این را نشان می دهد که سبک زندگی طلبه ها باید از سطح متوسط جامعه پایین تر باشد و مسلما محرومیت هایی را در پی خواهد داشت.

   با 7 حوزه، 5 حوزه در رفسنجان و 2 حوزه در شهرستان در ارتباط هستم و مکرر به طلاب گوشزد می کنیم که سبک زندگی ما باید سبک زندگی امام زمان(عج) پسند باشد و ما به عنوان سرباز امام زمان(عج) باید در انتخاب همسر و خانواده دقت کنیم و بدانند که سبک زندگی ما متفاوت از سایر مردم است.

   همسر طلبه باید رعایت ذی طلبگی داشته باشد و سبک زندگی درست را در نظر بگیرد و فرزندان نیز در این مسیر رشد و تربیت شوند و سبک زندگی ارزشی و دینی را برای خود برگزینند.

   اگر طلبه یا خانواده او بخواهد با سطح متوسط یا بالاتر از جامعه خود را مقایسه کند و همسان زندگی اشرافی باشد، راهبردی نخواهد داشت و نمی تواند در کارهای فرهنگی و تبلیغی به خوبی انجام وظیفه کند.

   اگر بخواهیم الگوی خوب، جامع و فراگیر باشیم حتما باید سبک زندگی، شان و منزلت طلبگی را برگزینیم و قطعا توفیقات خواهیم داشت و مورد عنایت خدا و امام زمان(عج) خواهیم بود.

   سفر و پارک رفتن و در مجامع حاضر شدن با رعایت شان طلبگی منعی ندارد، اما در هر صورت ذی طلبگی باید در تمام شئون رعایت شود و خداوند نیز ما را کمک خواهد کرد.

   در صحبت های خود گفتید که خانواده طلبه باید با شرایط اقتصادی که مطابق با طلبه است، خود را تطبیق دهد. با توجه به محدویت ها و مشکلات اقتصادی چه نوع رفتار و نگرشی در زندگی طلاب باید رعایت شود که زندگی بر آن ها سخت نگذرد؟ اگر احیانا به سفر می روند چه نوع تمهیداتی داشته باشند که سخت نگذرد.

   در خصوص شرایط اقتصادی که حاکم شده است، باید گفت، 85 تا 90 درصد سطح زندگی طلاب از مددجویان و کمیته امداد بهزیستی واقعا سخت تر است. کسانی که زیر نظر کمیته امداد هستند علاوه بر کمک هایی که آن نهادها انجام می دهند، مردم نیز توجه دارند، اما طلبه به دلایل منطقی چنین مزیتی ندارد و من فکر می کنم بهترین دیدگاه برای طلبه این است که در این شرایط صبر کند و خود را وفق دهد و با شرایط موجود زندگی خود را سازگار کند.

   حدود 10 درصد طلاب در سپاه، ارتش یا نیروی انتظامی و نهادهای انقلابی شاغل هستند و 90 درصد مبلغ هستند که آن هم در ماه های خاصی چون محرم و صفر و ماه رمضان انجام می شود. بسیاری طلبه ها توان گرفتن روضه استیجاری و یا اقامه نماز استیجاری را دارند و زندگی خود را با صوم و صلوه استیجاری اداره می کنند.

   خدمات حوزه کم نظیر است و ما در واقع شاهد یک کار و خدمت بزرگ در حوزه ها هستیم و آن اینکه حسب الامر رهبر یک مرکزی تاسیس شده و بیش از دو دهه از عمر مرکز خدمات حوزه می گذرد و این خدمات هم گسترده است و بسیار می تواند جوابگو باشد و اگر این مزایا نبود، واقعا سخت می گذشت.

   شهریه هایی نیز مراجع تقلید می دهند که دست آنها نیز بسته است و وجوهات کمتر شده است. خود رهبر انقلاب عنایتی بیشتر به طلاب دارند؛ بنابراین در این شرایط بهترین عملکرد طلبه ها وفق و سازگاری با شرایط موجود و داشتن روحیه انقلابی است.

   مردم سنگ تمام می گذارند و بالاترین احترام را به روحانیت دارند. این اعتمادی که مردم به روحانیت دارند باید حفظ کرد و احترام به روحانیت، احترام به امام زمان(عج) و لباس پیامبر(ص) است و طلبه ها و خانواده ها باید قدر آن ها را بدانند. ان‌شالله مشکلات رفع خواهد شد و نباید تنها دنبال رفع مشکلات خودمان باشیم. از محضر امام رضا بخواهیم که عمده مشکلات کشور و جامعه اسلامی رفع شود و انشالله طلاب شرمنده خانواده نشوند.

   یکی از ماموریت های ویژه ما در مجتمع ولایت در حوزه گردشگری اسلامی است. اگر گردشگری مذهبی و اسلامی را یک نوع تفریح و سرگرمی بدانیم. چه بایدها ونبایدها را در نظر بگیریم و گردشگری اسلامی چه مولفه هایی دارد؟

   این مجتمع ولایت و دیگر مجتمع های آن و همچنین سایر اردوگاه‌هایی که به صورت استیجاری در شهرستان ها ایجاد شده است، خدمات خوبی را ارائه می دهند، که جا دارد تشکر ویژه ای داشت، در مورد اینکه چه مولفه هایی برای گردشگری در نظر بگیریم، باید گفت که در رابطه با مشهد چون متعلق به امام رضا(ع) هست باید گفت مهمترین نکته به قصد امام رضا(ع) و تشرف به محضر ایشان باید سفر کرد و این فرد ماجور است و اگر خدای ناکرده حادثه ای رخ دهد، بیشتر ماجور خواهد بود؛ حتی اگر کار شخصی و برنامه های متعدد بود، باز هم باید به قصد امام آمد و در کنار زیارت امام رضا(ع) کار دیگری انجام دهیم.

   در کنار زیارت، از سیاحت و گردشگری خوب و ارزشمند مشهد می توان بهره گرفت و استفاده کرد. نکته اول این است که در سیاحت و تفریح حتما باید یک مساله را لحاظ داشته باشد و اگر می خواهد به محلی برود آیا خدا در آنجا وجود دارد؟

   طلاب و خانواده آن ها اگر می خواهند به شمال بروند، واقعا قصد و انگیزه الهی داشته باشند، حتما باید این را لحاظ کنند و الا خسارت دنیوی و اخروی به دنبال دارد. درست است که خانواده های ما هم دل دارند ولی باید انگیزه الهی و ارزشی باشد و الا چه بسا صحنه ها و جلوه های بدی را مشاهده می کنند و اگر انگیزه معنوی نباشد، معصیت هم دارد.

   متاسفانه با همه خوبی هایی که کشور ما دارد، اما ولنگاری هایی وجود دارد و برخی مکان ها با لباس روحانیت رفتن به زیان ما تمام می شود و زیان این است که شاید آنها تصور کنند اگر بد بود این روحانی نمی آمد. درست است چنین صحنه هایی را نیابد برای ولنگارها خالی کنیم و خانم ها باید با چادر حضور داشته باشند، اما برخی صحنه ها بد است و باید زمانی برویم که احیانا مورد تایید افراد ولنگاری که در جامعه هستند نباشیم.

   آثار باستانی که در کشور و در خراسان رضوی وجود دارد، در واقع یک زبان دارند و اینها گویا هستند و می توانند درس ها و پندهایی را ایجاد کنند و برای خانواده ها و فرزندان می توانند درس آموز باشند. مهمترینش این است که خدا دیده شود و آیا خداوند راضی است که قدم در این مکان ها بگذاریم؟ و طبیعی است که ما باید مراعات کنیم.

   نکته دوم این است که با لباس مقدس روحانیت برویم، چون روحانیت باید در هر کجا و در هر زمان در اختیار مردم باشد و می تواند در بحث آفات ها تاثیر گذار باشد. من حج که مشرف شدم با لباس رفتم و هر دفعه چندین سوال مطرح می شد؛ بنابراین نباید خود را از لباس روحانیت بیرون بیاوریم و لباس شخصی داشته باشیم و اگر در کنار ساحل بخواهیم تاثیر گذار باشیم با لباس باشیم.

   آیا فردی یا گروهی رفتن طلاب می تواند در نوع گردشگری اسلامی تاثیر گذار باشد؟

   در برخی مواقع اگر خانواده ها گروهی بروند هم برای خانواده و هم برای جامعه می تواند تاثیر گذار باشد. وقتی گروهی به مکانی می روند این خود پیام دار است، البته باید توجه داشت نه در هر مکان و موقعیتی.

   در پایان چه پیشنهادی برای بهتر شدن فعالیت های مجتمع ولایت مشهد دارید؟

   تورهای گردشگری و سیاحتی این مجتمع بسیار خوب است. بحث مشاوره خانواده با توجه به محدودیت هایی که خانواده طلاب برای این امر دارند بسیار خوب و لازم است و از اینکه مشاورین متخصص هماهنگ شده است جای تشکر دارد. به خاطر شرایط بدی که حاکم شده و خانواده ها درگیر و ناراحت هستند، این مشاوره و گردشگری می تواند کارگشا باشد.

   پیشنهادی هم به نظر می رسد ارائه شود خوب است، برخی خانواده ها بیکار هستند و اگر کمک هزینه ای برای ایجاد اشتغال خانگی خانواده ها فراهم شود، کمک قابل توجهی است، چون تبلیغ ماندگار نیست. در صورت امکان اگر کارگاه هایی برای توانمندسازی اقتصادی خانواده طلاب فراهم شود، بسیار خوب خواهد بود.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • آمار بازدیدکنندگان
  مجموع بازدیدها :
  1,145,587
  تعداد بازدید امروز :
  89
  تعداد بازدید دیروز :
  552
  تعداد کاربران آنلاین :
  0