• امام رضا(ع) مظهر سریع الرضای خداوند است

   ماجرای شفا یافتن دو بیمار در حرم امام رضا (علیه السلام) از زبان دکتر فرازی‌نیا

   تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۴/۲۹
   منبع خبر: روابط عمومی مجتمع های ولایت
   به بهانه فرا رسیدن (23ذی‌القعده) که به روایتی شهادت سلطان سریر ارتضا حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) و روز خاص زیارتی آن حضرت است، بخش‌هائی از سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر عباس فرازی نیا در جمع خادمین مجتمع‌‎های ولایت درخصوص عنایت ویژه امام رضا(ع) به دو بیمار و ماجرای شفا گرفتن آن‌ها نقل می‌شود.

   به گزارش روابط عمومی مجتمع‌های ولایت، حجت الاسلام والسلمین دکتر عباس فرازی نیا، مشاور تولیت آستان مقدس رضوی که چندی پیش در گردهمائی خانوادگی خادمین ولایت حضور یافت به ویژگی های شخصیتی امام رضا(ع) اشاره و در آخر چند نمونه از افرادی که مورد عنایت امام رضا(ع) قرار گرفته و شفایافتند را بیان نمود. باتوجه به تقارن با ایام روز زیارتی حضرت رضا علیه‌السلام (23ذی‌القعده) شرح این مباحث را می‌خوانیم.

   دکتر فرازی نیا در ابتدا در اهمیت خدمت به امام معصوم گفت: خادمی امام رضا(ع) عشقی است که برای دنیا و آخرت ما شرف می آورد. شکر گذار باشید که خادم الرضا هستید، در شکر گذاری باید قلب، زبان و ارکان بدن شما متناسب با این نعمت خادمی باشد.

   عبدالسلام هروی مشهور به اباصلت فردی سنی مذهب بود که از هرات به نیشابور آمد و جزء اصحاب سر امام رضا(ع) شد. لایق این شد که از امام معصوم(ع) پیام دریافت کند و امین باشد.

   بدانیم از این نعمت خادمی سوال خواهد شد «لتسئلن یومئذ عن النعیم». باید کاری که به ما محول می شود، به موقع و درست انجام دهیم، چرا که در محضر امام(ع) هستیم. دوربینی را نظاره گر خود ببینیم که رفتار ما را ثبت می کند.

   زائران و مجاوران پیرامون امام رضا(ع) مطلب بسیار می شنوند، اما اطلاعات کلی است و اگر پرسش نامه از زندگی امام تهیه کنند نمی توانند کامل پاسخ دهند، چون اطلاعات عمومی ما کم است و لازم است در برخی مناسبت ها باید ویژه تر به شخصیت امام رضا(ع) پرداخته شود که از جمله این مناسبت ها ولادت، روز زیارتی و شهادت آن امام همام است.

   مشاور تولیت آستان مقدس رضوی، خاطرنشان کرد: امامان 14 نور مقدس، کلهم نور واحد هستند. تمام این بزرگواران در مدت 250 سال زندگی خود، مظهر صفات و اسما الهی شدند.

   برای حضرت علی (ع) باید جنگ پیش می آمد که جبرئیل بگوید «لا فتی الا علی لاسیف الا ذوالفقار». برای سید الشهدا باید کربلا پیش می آمد که امام حسین(ع) ملقب به سید الشهدا شود. برای امام سجاد(ع) باید موقعیتی فراهم شود تا مسئولیت اجتماعی بسیاری متوجه آقا نشود تا شب تا صبح بتواند به دو موضع بپردازند؛ سر شب به سراغ محرومین و مستمندان بروند و نیمه دوم شب قرآن و نماز بخوانند تا زین العابدین و سید الساجدین شوند. برای امام باقر و امام صادق و امام کاظم(ع) باید زمینه فراهم شود تا منبر پیامبر اکرم(ص) را احیا کنند.

   حجت الاسلام فرازی نیا با اشاره به اینکه امام رضا(ع) مظهر سریع الرضای خداوند است، گفت: در صلوات حجج طاهره آمده است که خدایا سلام بر امام رضایی بفرست که این امام رضا مظهر رضایت شما شده است و اگر از خلق بخواهی راضی شوی مسیر رضایت امام رضاست.

   امام صادق در مورد امام رضا(ع) بیان کردند که به زودی خداوند از فرزندم موسی بن جعفر به من فرزندی خواهد داد که اسم او علی است،اما الرضا من ال محمد است. به امام جواد گفتند اسم پدر شما علی است اما چطور ملقب به رضا شده اند، فرمودند چون هر کسی به در خانه پدرم بیاید راضی برمی گردد.

   امام رضا(ع) از پدر و مادر مهربانتر است و اگر در زندگی دچار مشکلات هستیم، اگر امام رضایی شویم به مقام رضا می رسیم. خداوند می فرماید: «و رضوان من الله اکبر» یعنی بالاترین درجه در زندگی انسان مقام رضوان است که انسان به آنچه دارد راضی باشد، راضی به امانت و ولایت اولیای الهی باشد.

   مادر امام رضا(ع) کنیزی بود که حمیده خاتون همسر امام صادق(ع) او را خریداری کردند و برای همسری امام موسی ین جعفر و مادری امام رضا(ع) تربیت کردند. از مادر امام رضا (ع) نقل است: که در زمان بارداری آن حضرت رضا و وقتی خانه ساکت می‌شد صدای ایشان را که ذکر عرشیه «سبحان الله و الحمدلله و لا اله الا االله و الله اکبر» را زمزمه میکرد می شنید و این حکایت از لیاقت این بانو دارد و زمانی که امام رضا(ع) متولد شد امام موسی کاظم(ع) او را طاهره نامید.

   نجمه خاتون به احترام فرزند طاهره نامیده شد و هر کسی مانند ایشان خدمتی و ارادتی به امام رضا(ع) داشته باشد، و با امام رضا(ع) رفیق شود او نیز به کرامت و آقایی خواهد رسید؛ لذا چه زیباست که ایام ولادت را دهه کرامت نامیدند. در زیارت امام رضا(ع) از فرش به عرش می رسیم اگر قدر آن را بدانیم. به مشهد باید نگاه ویژه داشت طبق فرمایش نبی مکرم اسلام(ع)، قطعه ای از بهشت است.

   مشاور تولیت آستان مقدس رضوی در ادامه با اشاره به بررسی پرونده‌ نحوه شفا گرفتن خانمی در حرم مطهر اینطور گفت که برای تکمیل بررسی این پرونده چندی پیش عازم اصفهان شدم تا در صورت تایید مستندات، انشالله روز 23 ذی القعده روز زیارتی امام رضا(ع) نقاره حرم مطهر به نشانه شفا گرفتن این خانم به صدا در بیاید. دکتر فرازی نیا گفت: او تعریف می کند که توانایی راه رفتن نداشت. یک روز که با همسر خود عازم حرم مطهر شد و با کمک خادمین خواهر در رواق دارالولایه که اکنون شبستان حضرت معصومه(س) است، کنار ضریحی که برای خانم ها درست کردند و بالای سر حضرت قرار می گیرد و شروع به خواندن دعا و زیارت نامه می‌کند و در همین حال در عالمی که نمی داند خواب یا مکاشفه بوده، اسبی را می بیند. چون در عزاداری اسب نماد ذو الجناح است، سر و گردن این اسب را ناز و نوازش می کند. روی سر اسب پارچه سبز است که آن را روی سر و صورت اسب می کشد. در همان حالت خواب یا مکاشفه وقتی خادمان حرم او را صدا می کنند پارچه‌ سبزی در دست وی است. در حالی که پارچه در دستان اوست بلند می شود و هیچ دردی در بدن حس نمی‌کند و شفای کامل می‌یابد.

   در خواب به او گفته می شود، این پارچه سبز روی گردن اسب حضرت ابالفضل(ع) بوده است و به هر انسانی که مریضی صعب العلاج داشته باشد بدهید شفا می گیرد و بعد از این ماجرا 17 نفر که این پارچه به بدنشان خورده است شفا گرفتند.

   عضو هیئت مدیره مجتمع‌های ولایت در ادامه گفت: من و شما باید به این خاندان متوسل شویم. اگر در نعمت همجواری امام رضا(ع) با صداقت، مهر و عمل کردن به احکام شریعت قدم برداریم، به آن حد و کرامت می رسیم که دست ما را نیز بگیرند و زندگی ما نیز بیمه شود.

   این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه گفت: چند نکته تربیتی در زندگی امام رضا(ع) است. معمولا وقتی کارهای مردان زیاد می شود کارهای فرزندان را به همسران خود محول می کنند؛ در حالی که امام رضا(ع) کارهای مربوط به جواد الائمه را خودشان انجام می دادند و به دیگران محول نمی کردند. جواد الائمه را در 6 سالگی به حج بردند و با اینکه هوا گرم بود، او را بغل کردند و طواف دادند. اینکه پدر و مادر عمرشان را با شوق و ذوق و دغدغه مندی نسبت به تربیت فرزند سپری کنند، سیره امام رضا(ع) است.

   نکنه دیگر پرداختن به سیره اجتماعی امام رضا(ع) است. در زندگی اجتماعی باید چهار رابطه را درست برقرار کنیم؛ رابطه با خدا؛ رابطه با خود؛ رابطه با خلق خدا؛ رابطه با نظام خلقت. هرفردی این 4 رابطه را درست برقرار کند، زندگی او به کامش است و به مقام رضا خواهد رسید.

   دکتر فرازی نیا در ادامه با طرح این پرسش که جلوه رابطه با خدا چیست؟ گفت: نماز است. امام رضا(ع) به نماز اول وقت بسیار اهمیت می دادند اما متاسفانه نماز صبح ما قضا می شود و اگر رابطه با خدا در زندگی ما کمرنگ باشد ضرر کرده ایم.

   دوم رابطه با خود است، از فرمایشات امام رضا(ع) بر می آید که ما در جامعه ای که زندگی می کنیم باید با خودمان ارتباط برقرار کنیم و با خودمان قهر نکنیم. سر سفره عقل خود بنشینیم و بعضی اوقات جلوی آیینه بایسیتم و با خود بگوییم چه کاری انجام دادیم و کجا می رویم و خود را ملامت و تشویق کنیم تا به معرفت نفس برسیم.

   سوم اینکه باید رابطه درستی با اطرافیان خود برقرار کنیم، توجه ویژه به پدر و مادر در راس کارهایمان قرار گیرد. شما باید خواهر خوب برای برادر، فرزند خوب برای پدر و مادر و پدر و مادر خوب برای فرزندان، همکار و همسایه خوب برای یکدیگر باشید؛ بنابراین در کنار بندگی خدا،ارتباط با دیگران نیز باید ارتباط صحیح و منطقی باشد و در آخر نیز باید ارتباط خود با نظام خلقت را اصلاح کنیم.

   حجت الاسلام فرازی نیا در پایان صحبت های خود، نمونه دیگری از شفایافتگان که چندی پیش در حرم مطهر امام رضا(ع) اعلام شد را مربوط به دختری 9ساله دانست و گفت: پیرمردی در یکی از روستا ها خانه ای کوچک و محقر داشته که تنها دارایی او چند گوسفند است. او 4 دختر دارد که دختر دومش از سن دو سالگی دچار تشنج، لکنت زبان و حمله عصبی می شد و 9 سال او را با سختی بزرگ کرد.

   این پدر و دختر در دوران شهادت امام رضا(ع)با کاروان پیاده به مشهد می آیند. آن ها در دبیرستان شهید چمران مستقر می شوند و در شب شهادت امام رضا(ع) برنامه ای با حضور سخنران و مداح برگزار می کنند و پرچم حرم مطهر امام رضا(ع) را بین کاروان می برند تا عزاداری کنند. پرچم وسط مجلس گذاشته و این دختر بچه که 4 دست و پا و فلج است روی پرچم قرار می دهند پس از چندی وی در تحیر جمعیت حاضر پرچم را می گیرد و جلوی جمعیت بلند می شود.

   و این ها جلوه ای کوچک از کرامات آن حضرت است...

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
 • آمار بازدیدکنندگان
  مجموع بازدیدها :
  1,145,501
  تعداد بازدید امروز :
  3
  تعداد بازدید دیروز :
  552
  تعداد کاربران آنلاین :
  0